• Rajd rowerowy

          • W sobotę 2 października odbył się drugi rajd rowerowy. Tym razem naszym celem był Chudów oraz Borowa Wieś. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty we wspaniałej lodziarni u Soni na sławnych lodach. Pogoda nam dopisała o czym możecie się przekonać na zdjęciach.

        • ERASMUS +
          • ERASMUS +

          • Szkoła Podstawowa nr 12 im Józefa Janika w Mikołowie bierze udział w projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +.

            W lipcu i sierpniu 2021r. na Maltę wyjechało 8 nauczycieli naszej szkoły w ramach następujących projektów:

            • PO WER (Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój) Step by Step- małymi krokami ku wiedzy
            • Open your mind, change yourself and work across boundaries!

            Otwórz umysł, zmień siebie i pracuj ponad granicami!

             

             

            Kursy odbywały się w Executive Training Institute Malta w St Julian's. 

            Pani Agnieszka Krzysztofik i Sandra Porwit wzięły udział w kursie „CLIL - Methodology and ICT Tools for Teachers with CLIL”, gdzie podczas pierwszego tygodnia poznawały zasady dwujęzycznego nauczania tą metodą. W drugim tygodniu zapoznawały się z narzędziami ICT przydatnymi w nauczaniu metodą CLIL, jak i w codziennym nauczaniu języków obcych.  Na kursie „Fluency & English Language” Panie Magdalena Bieszke, Izabela Noras, Renata Gurba i Joanna Widera doskonaliły umiejętność posługiwania się językiem angielskim. W kursie „Fluency &  English Language + Empowerment in ICT Skills” wzięły udział pani Aleksandra Korbel i pani Marzena Jachnik. Poznawały one metody wykorzystywania różnych aplikacji do pracy na lekcji.

             

             

             

            Uczestnictwo w tych kursach sprawiło, że nauczyciele wzbogacili słownictwo języka angielskiego i rozwinęli swoje kompetencje co umożliwi podniesienie poziomu jakości nauczania. Nabyte umiejętności, wiedza i narzędzia posłużą do tworzenia ciekawych form pracy z uczniami.

             

            Nauczyciele aktywnie spędzili czas wolny w czasie wycieczek organizowanych przez szkołę językową: zwiedzili Valettę, stolicę Malty, Mdinę- miasto ciszy. Odbyli także rejs statkiem na Blue Lagoon, Comino i Gozo. Zobaczyli malownicze Popeye Village i Blue Grotto. Poznawaly miejsca związane z historią i kulturą Malty.

             

             

             

             

             

             

             

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki -święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie klasy 1b poznali historię małej Vashti , stworzyli wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Obchody Dnia Kropki były wspaniałym czasem do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów.

          • Wycieczka do Zawoi

          • W dniach 13-15 września uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wyjeździe do Zawoi – najdłuższej wsi w Polsce. Zawoja to również doskonałe miejsce do rozpoczęcia wędrówki na najwyższy szczyt Beskidów – Babiej Góry (1725 m npm). Naszym celem było wejście na szczyt czerwonym szlakiem z Krowiarek. Po mozolny wspinaniu się na Sokolicę, Kępę, Gówniaka dotarliśmy wreszcie na Diablaka. Wszystkie te szczyty wchodzą w skład Masywu Babiej Góry.

              Jak się okazało wejście na szczyt nie było najtrudniejszym wyczynem. To bardzo strome zejście czerwonym, a potem zielonym szlakiem okazało się prawdziwym wyzwaniem. Ale udało się! Babia Góra została zdobyta.

            Renata Gurba

          • Rajd rowerowy

          • W sobotę 11 września rowerowe kółko turystyczne zainaugurowało tegoroczną działalność. Dzisiejsza trasa liczyła 21 km. Naszym celem był Ogród Botaniczny w Mokrem oraz drewniany kościółek pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Paniowach. W rajdzie uczestniczyli uczniowie klas siódmych i 8a.

             

            Renata Gurba

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          • 1 września po długich wakacjach spotkaliśmy się w szkole! 
            Uczniowie klas starszych przywitali się w swoich klasach, z kolei młodsze dzieci na sali gimnastycznej, gdzie przywitały pierwszoklasistów. Tego dnia odbyło się również pasowanie na ucznia.

            WSZYSTKIM UCZNIOM ŻYCZYMY WIELE SUKCESÓW W NOWYM ROKU SZKOLNYM !

          • SPOTKANIE ORGANIZACYJNE - 1 KLASA

          •  

            Serdecznie zapraszamy Rodziców, uczniów klas pierwszych na zebranie organizacyjne, które odbędzie się w czwartek 26.08.2021 r. o godzinie 18:00 na sali gimnastycznej naszej szkoły. Spotkanie odbędzie się w reżimie sanitarnym, prosimy, aby Państwo mieli maseczki. 

             

             

          • SCHODY PIERWSZEJ POMOCY W NASZEJ SZKOLE

          • W naszej szkole, na schodach, pojawiła się cenna pomoc dydaktyczna dla młodszych i starszych uczniów – naklejki PIERWSZEJ POMOCY.

            Zasady udzielania pierwszej pomocy, mimo swej powszechności, często są zapominane lub stosowane niewłaściwie.

            Wchodząc po schodach, dzieci i młodzież będzie miała okazję na co dzień przypominać sobie, jak postępować w przypadku ratowania życia ludzkiego.

            Serdecznie dziękujemy Fundacji GRAM, KIBICUJĘ, POMAGAM z Knurowa, która przekazała naklejki  naszej placówce.

             

          • Dzieci mają wychodne

          • Nasza szkoła rozpoczyna pilotażowy projekt „Dzieci mają wychodne”, organizowany przez Fundację Rozwoju Dzieci (https://www.frd.org.pl/).

            Program ten jest odpowiedzią na złą kondycję dzieci – psychiczną i fizyczną, zanikanie relacji rówieśniczych i brak warunków do prawidłowego rozwoju, ma dać szansę dzieciom na rozwój w kontakcie z przyrodą.

            Podstawowym celem jest włączenie do praktyki placówek (przedszkoli i szkół) 3-godzinnych pobytów dzieci w naturze, 1 raz w tygodniu, niezależnie od pogody.

            Więcej informacji o programie: https://www.frd.org.pl/dzieci-maja-wychodne/

             

             

            Nauczycielki klas 1-3, przedszkolnej „zerówki” oraz przedstawiciele rodziców każdej z klas wzięli wczoraj udział w warsztatach w terenie organizowanych przez Fundację Rozwoju Dzieci. Warsztaty to wstęp do programu pilotażowego „Dzieci mają wychodne”, który rozpoczynamy od maja w naszej szkole. Było mnóstwo inspiracji i zabawy. Chcemy być jak najlepiej przygotowani do powrotu dzieci do szkoły.

            Dlaczego przebywanie dzieci w naturze jest takie ważne? Zapraszamy wszystkich do lektury:

            https://www.frd.org.pl/dzieci-maja-wychodne/dlaczego-przebywanie-dzieci-w-naturze-jest-tak-wazne/

          • REKRUTACJA DO KLASY 1 - WOLA PRZYJĘCIA

          •  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 im. Józefa Janika, informuje, że wszystkie złożone wnioski  oraz zgłoszenia o przyjęcie do klasy pierwszej w roku szkolnym 2021/22 zostały rozpatrzone pozytywnie. 

            Jednocześnie prosimy o potwierdzenie przez rodziców woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia dostępnego w sekretariacie lub do pobrania poniżej , a także w zakładce REKRUTACJA.

             

            informacja(1).pdf

             

            Potwierdzenie_woli_przyjecia_2021(1).doc

             

             

          • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

          • Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

            na rok szkolny 2021/2022

             

            Rekrutacja prowadzona będzie w formie elektronicznej.

             

            I ETAP - wybór oddziałów i szkół od 17 maja do 21 czerwca

            (do godz. 15.00)

            Kandydat zgłasza się do systemu  http://slaskie.edu.com.pl i wybiera co najmniej trzy szkoły, do których chciałby uczęszczać. Następnie buduje tzw. listę preferencji. Polega to na wskazaniu w wybranych szkołach oddziałów, w których chciałby się uczyć. Nie ma ograniczeń w liczbie wybranych oddziałów w każdej z wybranych szkół! Wskazuje dowolną ich liczbę. Oddział, który wybierze jako pierwszy na liście preferencji, system uzna za najważniejszy dla kandydata, a ostatni z listy, jako oddział, którym jest najmniej zainteresowany. Kolejność oddziałów jest niezależna od kolejności wybranych wcześniej szkół.

            Należy koniecznie wybrać co najmniej trzy szkoły! Najlepiej stosować następujące zasady:

            Pierwsza szkoła, to „szkoła marzeń”.

            Druga szkoła, to szkoła racjonalna.

            Trzecia szkoła, to taka na wszelki wypadek.

            Uwaga: ograniczenie wyboru do trzech szkół dotyczy jednego organu prowadzącego, czyli można wybrać np. trzy szkoły z Rybnika, trzy z Żor, trzy z Wodzisławia Śląskiego, Raciborza itd.

            Z oferty wybranych szkół wybieramy maksymalnie dużą liczbę oddziałów! Dziesięć czy dwanaście pozycji na liście preferencji, to wcale nie jest zbyt dużo…

            Kolejność na liście preferencji, jest rzeczą najważniejszą!

            Jest ona autonomiczną decyzją kandydata i nie może być zmieniona przez osoby trzecie ani przez „system”.

            Należy dobrze przemyśleć kolejność, gdyż z tej drogi nie ma już odwrotu…

            Jeżeli kandydat zostanie zakwalifikowany do jakiegoś oddziału, to oznacza, że oddziały wskazane powyżej były dla niego niedostępne, a odziały poniżej nie są brane pod uwagę!

             

            II ETAP - składanie podań wraz z dokumentami do szkoły pierwszego wyboru do dnia 21 czerwca (do godz. 15.00)

            Kandydat dostarcza podanie tylko do szkoły pierwszego wyboru - pierwszej z listy preferencji. W szkole podanie zostanie zweryfikowane pod względem zgodności z danymi w systemie.

             

            Na stronie internetowej naboru znajdzie się informator dla kandydatów o wszystkich szkołach z terenu województwa śląskiego.

             

            IIa ETAP - składanie podań do klas dwujęzycznych i sportowych do dnia 31 maja (do godz. 15.00)

            Jeżeli kandydat na swojej liście preferencji (nawet na ostatnim miejscu) wskazał oddział dwujęzyczny, sportowy, mistrzostwa sportowego, dostarcza podanie do szkoły pierwszego wyboru w terminie do 31 maja i zobowiązany jest stawić się na sprawdzian kompetencji językowych lub próbę sprawności fizycznej we wskazanym przez szkołę terminie (od 1 czerwca do 14 czerwca)

             

            III ETAP - Uzupełnienie wniosku o kopię świadectwa oraz kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty od 25 czerwca do 14 lipca (do godz. 15.00)

            Kandydaci wpisują w systemie naborowym swoje oceny i osiągnięcia zgodne z wpisami na świadectwie. Następnie dostarczają do szkoły pierwszego wyboru kopię świadectwa ukończenia szkoły oraz kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

             

            W tym terminie można będzie również dokonać zmiany listy wybranych szkół – listy preferencji.

             

            IV ETAP – Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych 22 lipca

             

            V ETAP - potwierdzanie woli podjęcia nauki od 23 do 30 lipca (do godz. 15.00)

            Potwierdzenie przez rodzica albo kandydata pełnoletniego woli podjęcia nauki następuje poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty do tej szkoły, do której kandydat został zakwalifikowany, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. 

             

            2 sierpnia nastąpi ogłoszenie listy uczniów przyjętych do szkoły, także na stronach internetowych szkół.

             

            Od 3 do 5 sierpnia będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca. Oferta nie będzie już taka bogata, gdyż wszystkie popularne szkoły będą zapełnione po pierwszym naborze…

          • #SkarpetkoweWyzwanie

          • #Skarpetkowe wyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.

            Tego dnia zaklłda sie dwie rożne skarpetki.

            Nasza szkoła tez przyłącza się do tej akcji.

          • Tydzień świadomości o depresji

          •  

            Szanowni Państwo,

             

            23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją – jest to dzień, w którym głośno mówi się o chorobie, która w dobie pandemii rozwija się w zastraszającym tempie.

             

            Po raz pierwszy w Mikołowie Pani Katarzyna Syryjczyk-Słomska- Przewodnicząca Rady Miejskiej Mikołowa

              zainicjowała  kampanię pod hasłem STOP DEPRESJI, do której włączenia się serdecznie Państwa zachęcamy.



            Jej celem jest zwrócenie uwagi na depresję jako chorobę, która dotyka osoby w każdym wieku, niezależnie od płci.

            Link do stron fundacji, gdzie znaleźć można fachowe informacje dotyczące depresji

             

            2.     STOP DEPRESJI: Strona główna - Antydepresyjny Telefon Zaufania (stopdepresji.pl)

             

            3.     Depresja osób starszych Srebrny odcień depresji - Antydepresyjny Telefon Zaufania (stopdepresji.pl)

             

            4.     Nastoletnia depresja - strona forumprzeciwdepresji.pl : Strefa Rodzica | Forum Przeciw Depresji



            Wszystkie informacje umieszone będą również na stronie:

             

            (1) Katarzyna Syryjczyk-Słomska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mikołowie | Facebook


            Mogą Państwo zasięgnąć fachowej porady specjalistów:


            TELEFONY:

             

            -  Gminny Telefon Zaufania:

             

                            530 461 446

             

            Dyżur psychologa od poniedziałku do piątku

             

            w godzinach 17.00 - 19.00

             

            -  specjalny dyżur psychologa w ramach mikołowskiej kampanii STOP DEPRESJI:

             

                              25.lutego od godz.8.00 -15.00

             

                              11.marca od godz.8.00 -15.00

             

            psycholog Aleksandra Jaszczyk tel. 728 831 076

             

            -  Dyżur psychologa w ramach akcji Mikołowskich Seniorów ”Nie jesteś sam”

             

            psycholog Bernadeta Szymik-Kozaczko 782 555 223

             

            -  Ogólnopolski Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01


             

             

          • Żywe obrazy- projekt, który powstał na zdalnych lekcjach plastyki

          • Zadanie polega na rekonstrukcji dzieł malarstwa przedstawiającychpostawą, ubiorem, mimiką daną scenę z autentycznych obrazów.Okazuje się, że zabawa w „żywe obrazy” jest dość stara, bo sięga końcaXVIII wieku. Początkowo była to salonowa zabawa, która mogła urozmaicićbal kostiumowy czy rozproszyć nudę w zimowy wieczór. Potem, w kolejnymstuleciu zyskała szerszą popularność, gdy trafiła na deski teatrów (jakoefektowne zakończenie spektaklu). „Żywe obrazy” uświetniały także paradyi festyny, dziś ta teatralna forma jest wyrazem zamiłowania do sztukioraz poczucia humoru.Oto przykłady żywych obrazów, które wykonali uczniowie klas siódmych.