7 września w naszej szkole odbyła się akcja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Uczniowie klasy siódmej i ósmej pięknie czytali wybrane przez siebie ballady. To już 11 odsłona ogólnopolskiej akcji, której celem jest promocja czytelnictwa.
Narodowe Czytanie
- 2
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/23
Żegnajcie wakacje, witaj szkoło!
1.09 uczniowie naszej szkoly, rozpoczęli nowy rok szkolny, tradycyjne od mszy świętej. Kolejno odbyła się uroczysta akademia na sali gimnstycznej przygotowana przez uczniów klas drugich. Po krótkim przedstawieniu, Pani Dyrektor Agnieszka Krzysztofik, pasowała na ucznia naszych najmłodszych kolegów.
Wszystkim uczniom życzymy w nowym roku szkolnym samych sukcesów!
7
Rozpoczęcie roku szkolnego
Powoli żegnamy się z wakacjami i informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, rozpocznie się o 9⁰⁰ mszą świętą, a następnie o 10⁰⁰ kontynuowane będzie na sali gimnastycznej w naszej szkole.
Zapraszamy... i czekamy!
Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
W ramach programu nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 70.000 zł.
Dzięki temu wsparciu zakupiliśmy m.in. GeniBoty, maty do kodowania,roboty Dash&Dot, Lego Education SPIKE, drukarkę i skaner 3D, mikroporty i mikrofony, Gogle VR, statyw foto-video, aparat z kamerą a nawet ... drona!
To wszystko w nowym roku szkolnym czeka na naszych uczniów .
5
SUKCESY SPORTOWE UCZENNICY KLASY 4
14 czerwca 2022 roku mikołowianka Laura Winkler zajęła II miejsce w największym piłkarskim turnieju dla dzieci w Europie - "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku".
Laura reprezentująca barwy piłkarskiego kobiecego klubu sportowego - UKKS Katowice wraz ze swoją drużyną, po przegranym finale na stadionie narodowym, odebrała puchar za zajęcie II miejsca z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - p. Andrzeja Dudy oraz Prezesa PZPN Pana Cezarego Kuleszy.
KONKURS BŁĘKITNO- ZIELONO MI
Z radością informujemy, że konkursy plastyczne ogłoszone przez Śląski Ogród Botaniczny w ramach
projektu Mikołów dla klimatu zostały rozstrzygnięte! Łącznie wpłynęło aż 217 prac, które były
wykonane z ogromną starannością i w ciekawy i zróżnicowany sposób nawiązywały do tematów
konkursowych, brawa dla uczestników!Dziękujemy za tak duże zainteresowanie!
Konkurs „Błękitno-Zielono MI”:
1 miejsce: Emilia Piech, SP 5
2 miejsce: Aleksandra Lechmann, (SP 1)
3 miejsce: Jakub Gazdowicz oraz Jakub Prasoł (SP 12)
Wyróżnienia:
Amelia Piech (SP 5), Kacper Kopczyński (SP 1), Emilia Herbska (SP 1), Kamil Kwapisz (SP 12), Dariusz
Twardoch (SP 12), Nina Warzecha (SP 8), Michalina Sikora (SP 3).
Wyróżnieni nauczyciele:
Pani Magdalena Stasiak (SP 5), Pani Izabela Niczyporuk (SP 1) oraz Pani Renata Gurba (SP 12).
Nagrody zostaną wręczone podczas zakończenia roku szkolnego.
KOMERS KLAS 8
13 czerwca 2022 klasy ósme oficjalnie pożegnały się z naszą szkołą.
Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Św. w naszym parafialnym kościele. A później wszyscy przeszliśmy do sołtysówki, gdzie na parkingu zostaliśmy przywitani. Tu również młodzież odtańczyła poloneza, który ćwiczyli pod bacznym okiem p. Lewickiej.
Po przejściu do budynku rozpoczęła się część oficjalna komersu. Na początku klasa VIIIB przygotowała prezentację podsumowującą osiem lat nauki w naszej szkole, a klasa VIIIA przygotowała Kahoot’a – quiz dla wszystkich uczestników dotyczących rozpoznania uczniów na podstawie ich zdjęć z bardzo młodych lat. Bezkonkurencyjna okazała się grupa o tajemniczej nazwie „Dziewczyny”, za którą skryły się mamy. Wychowawcy uplasowali się tuż za podium.
Klasa VIIIA przygotował jeszcze krótką scenkę z pokoju nauczycielskiego, w którym spore wrażenie zrobiła p. Dyrektor w wykonaniu Gianniego oraz p. Renia w wykonaniu Zuzi.
Na końcu części oficjalnej uczniowie przekazali głos p. Dyrektor i wychowawcom: p. Gurbie i p. Ludwigowi. Wychowawcy wręczyli podziękowania i listy gratulacyjne rodzicom, a uczniom nagrody za ośmioletnią naukę.
Po części oficjalnej pozostała już tylko zabawa do rana. Dużym powodzeniem cieszyła się fotobudka, z której skorzystał każdy uczestnik imprezy.
46
Pokaz talentów
- 20
Śniadanie na trawie
Na ostatniej w tym Roku Szkolnym plastyce:
"Śniadanie na trawie", obraz Claude Moneta jako inspiracja do stworzenia wspaniałej atmosfery, wspólnego śniadania i rozmów nie tylko o sztuce
21
Festyn Rodzinny
W sobotę 11.06 odbył się kolejny festyn zorganizowany jak co roku przez Radę Rodziców we współpracy z bujakowskim przedszkolem. Pogoda nam dopisała i po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią mogliśmy się wspólnie spotkać i doskonale bawić.
1
Odwiedziny klas 8 w Domu Dziecka
Dzisiaj ( 2 czerwca) klasa 8a w ramach zajęć z wolontariatu odwiedziła Dom Małego Dziecka w Gliwicach. Uczniowie spędzili krótki czas z mieszkańcami domu, opiekując się nimi. Wspólnie spędzili czas na pobliskim placu zabaw.
5
Wycieczka do Auschwit- Birkenau klas 8
W tym szczególnym miejscu człowiek musi spotkać człowieka – wizyta klas ósmych w Muzeum Auschwitz- Birkenau.
W środę klasy ósme jak co roku pojechały oddać hołd pomordowanym ofiarom w byłym nazistowskim obozie. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.
Jednym z cytatów, które można przeczytać w muzeum jest: „Kto nie szanuje historii skazany będzie na ponowne jej przeżycie” George Santayana. Słowa te właśnie dzisiaj są niewymownie aktualne.
Ogólnopolski Konkurs Retoryczny
Natalia Surmacz, uczennica klasy VII b Szkoły Podstawowej nr 12 w Mikołowie uczestniczyła w III etapie I Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego, który odbywał się w Lublinie, w Auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.
Uczniowie wygłaszali mowy sądowe, pochwalne lub doradcze. W konkursie uczestniczyło 1800 uczniów z całej Polski! Natalka znalazła się w ścisłej czołówce !! GRATULACJE!!!
Ogólnopolski Turniej "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym"
Mamy to! 4 maja w Szkole Podstawowej nr 22 w Rybniku odbył się Rejonowy etap Ogólnopolskiego Turnieju "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym". Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Olimpia Wojtyczka, Paweł Rożek oraz Dawid Bojdoł w przepięknym stylu zdeklasowali przeciwników zdobywając I miejsce. Swoje umiejętności prezentowali w 4 etapach: w teście wiedzy o ruchu drogowym i teście skrzyżowań, udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz w konkurencjach sprawnościowych, tj. przejazd przez "miasteczko rowerowe" oraz pokonanie ośmioelementowego rowerowego toru przeszkód. Zwycięstwo dało naszej drużynie awans do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 14 maja w Kroczycach. Trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwo!!!
14
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja
5 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W tym roku przygotowali ją uczniowie klas 4a, 4b oraz reprezentanci klas 5a, 6a, 7a oraz 8a. Wszyscy głośno i z olbrzymim zaangażowaniem odśpiewaliśmy hymn, a także wysłuchaliśmy pięknych wierszy oraz przypomnieliśmy sobie ważne wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Na zakończenie p. Tomasz Ludwig opowiedział nam ciekawostki dotyczące polskiej flagi. To była piękna lekcja historii, która pozostanie w nas.
2
Dni otwarte dla klas 8
26.04 klasy 8a i 8b wzięły udział w dniach otwartych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach. Mieliśmy okazję zobaczyć najciekawsze profile które szkoła przygotowała dla swoich przyszłych uczniów. Zobaczyliśmy więc klasy przygotowujące do zawodu technik weterynaryjny, hotelarski. Zobaczyliśmy również klasy przygotowujące do zawodu kucharza i górnika.
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
26.04.2022r. zorganizowaliśmy powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Podczas konkursu towarzyszyli nam goście:
Wiceburmistrz Mikołowa Iwona Spychała
Wiceprezes ZPO PZM w Katowicach Marek Głowania,
przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Policji w Mikołowie.
Konkurs przebiegał w 3 etapach:
- test wiedzy
- test pierwszej pomocy
- rowerowy tor przeszkód
W grupie wiekowej 10 - 12 lat miejsca kolejno zajmowali uczniowie następujących szkół powiatu mikołowskiego:
1) Szkoła Podstawowa nr 3 w Mikołowie
2) Szkoła Podstawowa w Wyrach
3) Szkoła Podstawowa nr 12 w Mikołowie - Bujakowie
4) Szkoła Podstawowa nr 1 w Łaziskach Górnych
5) Szkoła Podstawowa nr 4 w Orzeszu
W klasyfikacji indywidualnej najlepszym zawodnikiem została Alicja Ośliślok z SP3 w Mikołowie
Klasyfikacja w grupie wiekowej 13+:
1) Szkoła Podstawowa nr 12 w Mikołowie - Bujakowie
2) Szkoła Podstawowa w Gostyni
3) Szkoła Podstawowa nr 5 w Orzeszu
4) Szkoła Podstawowa nr 1 w Łaziskach Górnych.
Indywidualnie najlepszym wynikiem może się pochwalić Dominik Pater z SP w Gostyni.
Gratulujemy wsztstkim zawodnikom a w szczególności naszym uczniom za zajęcie I i III miejsca.
Grupa wiekowa 13+ w składzie:
Natalia Surmacz
Olimpia Wojtyczka
Paweł Rożek
wywalczyli awans do etapu rejonowego, który odbędzie się 4 maja w Rybniku.
Naszą szkołę w grupie młodszej reprezentowali:
Zuzanna Sobek
Karolina Rożek
Franciszek Lepich
Michał Kalabis
Organizatorzy konkursu:
dyr. Agnieszka Krzysztofik
Małgorzata Olesińska
Damian Łyko
Tristan Malczyk
15
OGÓLNOPOLSKA SIEĆ EDUKACYJNA (OSE) PRZYPOMINA JAK NIE DAĆ SIĘ NABRAĆ NA FAŁSZYWE TREŚCI W INTERNECIE?
Szanowni Państwo,
oczy całego świata zwrócone są dziś w stronę Ukrainy. Każdego dnia docierają do nas setki, a nawet tysiące komunikatów – większość z nich za pośrednictwem internetu. Niestety – nie wszystkie są prawdziwe. Jak rozpoznać tzw. fake newsy i nie dać się nabrać na fałszywe informacje? Podpowiadamy. Czy problem dezinformacji dotyczy tylko dorosłych? Nic bardziej mylnego!
Powszechna dziś wśród młodych ludzi biegłość poruszania się w cyfrowym świecie nie zawsze oznacza, że są oni świadomymi odbiorcami treści znalezionych w sieci i potrafią rozróżniać wiarygodne informacje od tych szkodliwych. Świadczą o tym choćby następujące dane (raport „Problem fake news w Polsce”):
• Ponad 20% uczniów nie zwraca uwagi na źródło, z którego czerpie informacje, i nie weryfikuje jego rzetelności.
• Co piąty nastolatek nigdy nie sprawdza wiarygodności informacji, które znajduje w internecie i udostępnia innym.
Dlatego namawiamy do przekazywania uczniom podstawowej wiedzy dotyczącej fake newsów i dezinformacji. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy opinia publiczna jest skoncentrowana na jednym temacie – jak obecnie agresja Rosji na Ukrainę. Mamy do czynienia z prawdziwym zalewem informacji. Jak się w nim odnaleźć?
Zachęcamy do skorzystania z naszych materiałów. Udostępniamy Państwu:
- ulotkę informacyjną – można ją przekazać uczniom w formie drukowanej i/lub elektronicznej, a także umieścić w widocznym miejscu w klasie czy szkole;
- konspekt lekcji nt. fake newsów do przeprowadzenia z uczniami w wieku 13+;
- grafikę do publikacji w internetowych kanałach szkoły – stronie www czy mediach społecznościowych.
Niezbędne informacje na temat fałszywych wiadomości oraz rozpoznawania dezinformacji zebraliśmy także w aktualności „Jak nie wpaść w pułapkę fake newsów” opublikowanej na stronie ose.gov.pl.
Co najważniejsze, należy zwracać uwagę uczniów na potrzebę weryfikowania treści, z którymi spotykają się w internecie – zwłaszcza w mediach społecznościowych. Właśnie w tym celu powstała akcja NASK #WłączWeryfikację #STOPdezinformacji i dedykowane jej profile na Twitterzeoraz Facebooku. Zachęcamy do przesyłania przykładów fałszywych lub zmanipulowanych wiadomości na adres: informacje@nask.pl – razem jesteśmy w stanie skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji!
Z pozdrowieniami,
Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna
POMOC DLA UKRAINY-EDUKACJA
Dla wszystkich osób wspierających uchodźców przybywających z Ukrainy przygotowaliśmy kolejny zestaw informacji – tym razem w obszarze edukacji. Jest to przegląd podstawowych i najbardziej przydatnych materiałów, który będziemy stopniowo rozbudowywać.
Wszystkim, którzy pragną wspierać Ukrainę i osoby uciekające z terenów objętych wojną, polecamy korzystanie z listy rekomendowanych zbiórek i akcji pomocowych. Zapraszamy też do korzystania z listy materiałów na temat pobytu uchodźców, kwestii związanych z transportem, opieką psychologiczną i medyczną oraz tłumaczeniami.
Podstawowe informacje dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
Informacja przygotowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. Materiał przygotowany w języku polskim i ukraińskim zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach.Link
Podstawy języka ukraińskiego dla nauczycieli polskich – kurs online
Kurs przygotowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska, którego celem jest ułatwienie nawiązania podstawowego kontaktu z uczniami z Ukrainy.Link
Zbiór informacji i materiałów dla nauczycieli i rodziców na stronie Urzędu m.st. Warszawy
Materiały dla nauczycieli, uczniów i rodziców w języku polskim i ukraińskim, w tym informacje o wsparciu udzielanym przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne dzieciom i rodzicom cudzoziemskim.Link
Wspieranie uczniów z doświadczeniem migracyjnym
Opracowanie pt. Uczeń i uczennica z doświadczeniem migracyjnym w szkole – materiały o tym, jak ich wspierać przygotowane przez Sylwię Żmijewską-Kwiręg z Centrum Edukacji Obywatelskiej.Link
SOS dla Ukrainy
Wybór materiałów dotyczących m.in. historii i kultury Ukrainy, języka ukraińskiego, lektur dla dzieci i dorosłych, szkoły wielokulturowej oraz rozmów z dziećmi i młodzieżą na temat wojny.Link
Materiały Centrum Edukacji Obywatelskiej
Zbiór artykułów, scenariuszy lekcji oraz przewodników przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i pogrupowanych w pięciu obszarach:– nauczanie o wojnie i jej konsekwencjach – edukacja globalna i medialna;– integracja grup, klas i szkół; wsparcie międzykulturowe;– adaptacja i wsparcie psychologiczne osób z Ukrainy;– wyzwania językowe;– wsparcie systemowe szkoły.Link
Materiały „Szkoły z Klasą”
Zestaw materiałów przygotowany przez Fundację „Szkoła z Klasą”. Zawiera m.in. nagrania z webinarów na temat dezinformacji oraz wspierania siebie i dzieci w sytuacji wojny.Link
Wsparcie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Materiał Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowany do rodziców lub osób sprawujących bieżącą pieczę nad dziećmi z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zawiera także informacje skierowane do dyrektorów polskich jednostek systemu oświaty oraz wzór wniosku o wydanie orzeczenia (wersja polska, ukraińska i rosyjska).Link
Biblioteki dla Ukrainy
Inicjatywa Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wspierająca biblioteki – informacje praktyczne, materiały edukacyjne, w tym do nauki języka ukraińskiego, materiały z zakresu nowych technologii, prawa, walki z dezinformacją, przykłady inicjatyw podejmowanych przez biblioteki.Link
Książki dziecięce
Dostęp do bezpłatnych książek dziecięcych, które można wykorzystywać w trakcie zajęć. Oprócz książek dostępne są tu również kolorowanki i kreatywne karty pracy. Zestawienie zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.Link
Materiały edukacyjne WCIES dotyczące Ukrainy
Wskazówki metodyczne, pakiety powitalne dla uczniów i rodziców, materiały od edukatorów muzealnych oraz poradniki dotyczące rozmów o emocjach w kryzysie, wojnie, migracjach. Zestawienie przygotowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.Link
ORE: jak rozmawiać z dziećmi o wojnie
Materiały Ośrodka Rozwoju Edukacji poświęcone zadaniom nauczycieli, wychowawców i rodziców w obecnej sytuacji – rekomendacje i opracowania przydatne przy rozmowach i zajęciach m.in. na temat wojny, migracji, wielokulturowości.Link
Szkoła Edukacji PAFW i UW: ukraińscy uczniowie w naszej szkole
Zestaw poradników dla nauczycieli opisujący różnice między polską a ukraińską podstawą programową wraz z propozycjami zadań i aktywności pomocnych w integracji dzieci uchodźczych.Link
Uniwersytet Dzieci: jak przygotować klasę na przyjęcie uczniów z Ukrainy
Zestaw materiałów dla nauczycieli przygotowanych przez Fundację Uniwersytet Dzieci pomocnych przy integrowaniu uczniów, budowaniu atmosfery życzliwości i szacunku oraz pracy z emocjami.Link
Materiały ukraińskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki
Informacja o projekcie „Nauka bez granic” uruchomionym przez ukraińskie Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej we współpracy z telewizją i internetowymi platformami telewizyjnymi. Informacja opublikowana jest w języku ukraińskim i angielskim. Zadaniem projektu jest umożliwienie kontynuowania realizacji programu nauczania z wykorzystaniem narzędzi zdalnych.LinkOprócz tego Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy opublikowało plan zajęć dla poszczególnych klas wraz z materiałami edukacyjnymi w formie filmów lub podręczników.Link
Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
12 marca 2022 w Dzienniku Ustaw opublikowana została Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Część jej przepisów dotyczy sytuacji nauczycieli i uczniów dlatego rekomendujemy lekturę artykułu na temat zatrudniania nauczycieli i tworzenia oddziałów przygotowawczych oraz udostępniamy link do opublikowanej ustawy.
ŹRÓDŁO: https://fed.org.pl/pomoc-dla-ukrainy-edukacja/
ZASADY PRZYJMOWANIA CUDZOZIEMCÓW DO POLSKICH SZKÓŁ W KONTEKŚCIE OBECNEJ SYTUACJI NA UKRAINIE
Minister Edukacji i Nauki 25 lutego 2022 roku przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. W udostępnionym materiale znalazły się także dodatkowe informacje na temat wsparcia nauki uczniów przybywających z zagranicy oraz udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół
Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.
Wsparcie nauki uczniów z zagranicy
Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:1. uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,2. realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,3. korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionejw charakterze pomocy nauczyciela,4. korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.
Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia. Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor.
Materiały do pobrania:
zasady_-przyjmowania_dzieci_z_zagranicy_infromacja_mein.doc
źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Archiwum Aktualności
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie