• Innowacja pedagogiczna

„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

ogólnopolski projekt edukacyjny

wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III

W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur.

Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od października 2019 r. wprowadzamy ogólnopolski projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej „Czytam z klasą LEKTURKI SPOD CHMURKI”, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III. Jego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.

WYKAZ INNOWACJI PEDAGOGICZNYCH PROWADZONYCH W ROKU                  SZKOLNYM 2019/2020 W NASZEJ SZKOLE:

Lekturownik jako pomoc na lekcjach języka polskiego.

„Uczniowie listy piszą” – wymiana korespondencji z zaprzyjaźnionymi placówkami edukacyjnymi.

Wieczorki poetyckie – cykliczne spotkania integrujące z uczniami z wykorzystaniem poezji i z warsztatami tematycznymi.

„Nauka zgrana z uśmiechem” – wzbogacenie programu „Elementarz Odkrywców” w zakresie edukacji polonistycznej i matematycznej o elementy gier edukacyjnych i planszowych, nauka poprzez zabawę.

„Majster Klepka” – zajęcia pobudzające kreatywność i wyobraźnię dzieci.

„Przyjaciele z pierwszej klasy” – zajęcia integracyjne z równoległą klasą pierwszą z Rudy Śląskiej, wymiana listów, pocztówek.

„Niewidzialna dłoń” - szkolne koło wolontariatu.

„Codziennik” – inspirujące myśli na każdy dzień dla uczniów klas IV-VIII promujące uniwersalne wartości.

Program wykorzystania elementów choreoterapii w pracy edukacyjnej i wychowawczej.

„Wesołe przerwy” – integrujące zajęcia dla dzieci klas 1-3 prowadzone w ramach długich przerw obiadowych

Aplikacja ClassDojo jako forma motywacji ucznia.

„Minutka z książką” – program edukacji czytelniczej w klasach IV-VIII.

„Trening persolnalny” – program rozwijający sprawność fizyczną w klasach IV-VIII.

„Terenowy Bieg Rodzinny”

„Bawmy się razem” – warsztaty i zabawy integrujące społeczność szkolną.

„Lekcja przedsiębiorczości”

Klasy I-III uczestniczą w ogólnopolskim programie „Uniwersytet Dzieci w Klasie” stworzonym przez Fundację Uniwersytet Dzieci

Fundacja Uniwersytet Dzieci jest organizacją non profit.  Upowszechnia nowoczesne metody nauczania, w szczególności metodę badawczą zwaną Metodą Pytań i Doświadczeń.

Dzieci naszej szkoły przez cały rok będą uczestniczyć w ciekawych lekcjach z wykorzystaniem scenariuszy dostępnych dla nauczycieli w ramach wybranych projektów edukacyjnych.