• Kalendarze Adwentowe

     • Nauczanie zdalne to nie tylko lekcje przy komputerze. Pomysłów nauczycielom nie brakuje by zajęcia były ciekawe i urozmaicone. Na katechezie jednym z zadań było zrobienie swojego Adwentowego kalendarza z postanowieniami. Ogromne brawa dla wszystkich, którzy podjęli się tego wezwania a takze włożyli wiele trudu i pracy w tak piekne dzieła.

     • Mikołowska Kolęda

     •  

      W zeszłym roku po raz pierwszy  mieszkańcy Mikołowa nagrali  "Mikołowską Kolędę".

      Po zmiksowaniu wszystkich występów powstał wyjątkowy utwór "Przybieżeli do Betlejem", którego posłuchać można tutaj: www.youtube.com/watch?v=3xT-TbAi7-E

      Na ubiegłoroczne nagranie zapraszaliśmy do MDK, gdzie powstało profesjonalne studio. W tym roku ze względu na pandemię nie możemy tego zrobić. Ale i tak chcemy nagrać z ten utwór, stąd propozycja zdalnego kolędowania. Prosimy Państwa o włączenie się w ten śpiew oraz zachęcenie uczniów i rodziców!

      Aby nagrać kolędę należy wejść na stronę https://youtu.be/be8J9X4QaZ0, gdzie zamieszczony jest film, a w nim podkład i słowa. Samego nagrania dokonać można kamerą w laptopie lub smartfonie, aparatem lub innym urządzeniem rejestrującym w warunkach domowych obraz i dźwięk (koniecznie w orientacji poziomej). Bardzo ważne jest założenie słuchawek - podczas nagrania mikrofon nie może rejestrować dźwięku podkładu muzycznego - wykonawcy powinni słyszeć go jedynie w słuchawkach. Nagrania dokonujemy samodzielnie - nie będziemy przyjmować nagrań realizowanych naraz przez kilka osób. Dzięki profesjonalnemu montażowi tak jak przed rokiem i tak będziecie śpiewać wszyscy razem. Filmów nie trzeba przycinać ani edytować

      Nagranie można przesłać na adres jaroslaw.ciszek@mdkmikolow.eu do 3 grudnia (np. korzystając z form przesyłu plików takich jak np. wetransfer czy dysk Google). W treści maila osoby dorosłe zamieszczają swoje imię i nazwisko oraz informację, że wyrażają zgodę na wykorzystanie przez MDK w Mikołowie swojego nagrania w realizacji projektu "MIKOŁOWSKA KOLĘDA" oraz prezentacji go w mediach i Internecie. Jeśli nagrywającym jest osoba niepełnoletnia zgoda musi być przesłana jako skan lub zdjęcie dokumentu podpisanego przez rodzica lub opiekuna prawnego (wg wzoru dostępnego na naszej stronie www.mdkmikolow.eu). Jeśli w napisach końcowych przy nazwisku ma pojawić się nazwa reprezentowanej placówki prosimy o jej wskazanie.

      Przypominam także o drugim projekcie - organizowanych przez nas eliminacjach do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. On także odbywa się w formie on-line - wystarczy przesłać nagranie występu. Po szczegóły dotyczące Festiwalu zapraszam na www.mfkip.pl

      Zapraszamy wszystkich do wspólnego śpiewu! Niech zwłaszcza w tym niełatwym czasie niesie on nadzieję i znów połączy cały Mikołów!

      Organizator:

      Jarosław Ciszek
      MDK w Mikołowie

       

     • Rocznica śmierci Konstantego Wolnego

     • 9 listopada przypdła 80 rocznica śmierci Konstantego Wolnego, który urodził się 5  kwietnia 1877 roku w Bujakowie, a zmarł 9 listopada 1940 roku we Lwowie.  Z tej okazji  w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Mikołaja w Bujakowie o godzinie 15.00 odbyła się msza święta, po której poczty sztandarowe, również z naszej szkoły, oraz przedstawiciele miasta Mikołów oraz rady sołeckiej Bujaków, udali się pod pomnik Konstantego Wolnego. Na Mszy św. była obecna nasza pani Dyrektor oraz uczniowie klas starszych.

     • Ozoboty w klasie 1

     • Na lekcjach informatyki w klasie pierwszej rozpoczęto cykl lekcji z nauki kodowania. Na zajęciach
      wykorzystano niewielkie robociki – ozoboty, które ułatwiają naukę.

     • Zbiórka kasztanów i żołędzi

     • Uczniowie naszej szkoły już nie jeden raz dali dowód bezinteresownej pomocy i ofiarności. W tym roku poprzez zbiórkę kasztanów i żołędzi chcemy wspomóc Bujakowską Leśniczowkę w dokarmianie zwierząt. Widać, że nasza szkoła uczy, wychowuje i do pomagania innym młodzież i dzieci przygotowuje.

     • Bieg Erasmusa

     • 15 października 2020r. Chłopaki z Bujakowa czyli: Paweł Morys, Piotr Nowak, Tomasz Rożek oraz Kacper Kalabis zmierzyli się z dystansem w godzinnym wirtualnym 4 e-biegu Erasmusa.

      Nasi zawodnicy rywalizowali wirtualnie na szkolnej bieżni za pomocą aplikacji Endomondo z 300 drużynami ze szkół w całej Polsce. Trwa podliczanie wyników, a nasi sportowcy przebiegli łącznie dystans 12 km 800m.

      Drużynę przygotowali nauczyciele WF: Elżbieta Lewicka i Tristan Malczyk. Nad sprawami organizacyjnym czuwała pani Sandra Porwit, a medale po biegu wręczała pani dyrektor Agnieszka Krzysztofik.

      Chłopcom dzielnie kibicowała cała klasa 7 i 8 na czele z zespołem tanecznym Blue Girls.

      Przedstawiamy fotorelację z wydarzenia i do zobaczenia na kolejnej sportowej imprezie!

     • Nagrody Burmistrza dla zdolnych uczniów

     •  Rada Miejska Mikołowa podjęła w dniu 22 września br. Uchwałę nr XXX/281/2020 Rady Miejskiej Mikołowa w sprawie szczegółowych warunków przyznawania nagród dla uzdolnionych dzieci i młodzieży - http://dzienniki.slask.eu/WDU_S/2020/6956/akt.pdf. Uchwała weszła w życie , a wnioski na jej podstawie będzie można składać już w lipcu 2021 roku.
      Zachęcamy Państwa do zapoznania się z jej treścią.
      Jest to nowy akt prawny, zastępujący poprzednie zasady przyznawania nagród uzdolnionym uczniom mikołowskich szkół. 

      1. Najważniejsze zmiany obejmują adresatów nagrody - obecnie są to uczniowie klas 4-8 mikołowskich szkół podstawowych.
      2. Uzupełniono katalog osiągnięć dla uczniów, którzy uzyskali średnią ocen minimum 4,00: dodano uzyskanie miejsc I-III w konkursach, olimpiadach i turniejach na poziomie minimum wojewódzkim w zakresie przedmiotów objętych podstawą programową.
      3. Termin składania wniosków w Urzędzie Miasta za rok szkolny 2020/2021 upływa 20 lipca 2021 roku. Wniosek może złożyć rodzic lub opiekun prawny ucznia.

      W maju 2021r. Wydział Oświaty przygotuje dla szkół odpowiednie formularze, za pomocą których będzie można rozdać wszystkim uczniom kwalifikującym się do przyznania nagrody zaświadczenia o uzyskanej średniej.
      Dodatkowo prześlemy podstawowe formularze ułatwiające złożenie wniosku. 


      Aktualne informacje dotyczące nagród i stypendiów za wyniki w nauce można śledzić w Internecie na stronie http://bip.mikolow.eu/?c=951.

      stypendia_uchwala_obowiazujaca_312_.pdf​​​​​​​

     • Zajęcia z informatyki w klasie 1

     • Nasi najmłodsi uczniowie dzielnie radzą sobie z najnowszymi technologiami. Na lekcjach poznają tajniki posługiwania się programem graficznym TUX PAINT. Oto ich dzieła.

     • Pasowanie na ucznia

     • 13 października odbyło się w naszej szkole pasowanie na ucznia. Nasi pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej ALMA MATER. Od dziś są pełnoprawnymi członkami Szkoły Podstawowej nr 12 im. Józefa Janika w Mikołowie.

     • Spis Rolny

     • Szanowni Państwo,

      1 września br. rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020. Spis obejmuje gospodarstwa rolne:

      - osób fizycznych

      - osób prawnych

      - jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej

      prowadzące działalność rolniczą, według stanu na dzień 1 czerwca br.

      Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej:

      https://spisrolny.gov.pl

     • Otwarcie Zielonej Pracowni

     • 2 października  w naszej szkole odbyła się uroczystość otwarcia pracowni przyrodniczej, dofiansowanej w ramach projektu „Zielona Pracownia”.

      Oficjalnego otwarcia dokonał pan Adam Lewandowski, Zastępca Prezesa WFOŚiGW w Katowicach, burmistrz Mikołowa, pan Stanisław Piechula oraz pani Agnieszka Krzysztofik, dyrektorka naszej szkoły.

      Tego dnia zaproszeni goście wzięli udział w lekcji otwartej dla uczniów klas 2-3, której tematem był las. Zarówno dzieci jak i nasi goście samodzielnie wykonali „lasy w słoiku”.

      Cała szkoła świętowała ten dzień uczestnictwem w przedstawieniu ekologicznym a następnie w warsztatach przyrodniczych.

      Otwarcie pracowni było podsumowaniem toczącego się w naszej szkole Tygodnia Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Dziękujemy wszystkim klasom i wychowawcom klas za piękne dekoracje na korytarzach szkolnych, zaangażowanie w warsztaty a uczniom występującym w przedstawieniu za dodatkowy trud.

     • Zielona pracownia w naszej szkole

     • W tym roku nasza szkoła została finalistą konkursu “Zielona Pracownia”, którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

      Dzięki zaangażowaniu nauczycieli pozyskaliśmy dofinansowanie na prowadzenie programu „Eko? Logiczne!”. W ramach programu powstało Szkolne Laboratorium Bioróżnorodności czyli pracownia przyrodnicza. Na ten cel otrzymaliśmy z Funduszu prawie 30.000 zł. Zakupione zostały między innymi sprzęty multimedialne, edukacyjne czy laboratoryjne, a także zupełnie nowe meble. Nowoczesne wyposażenie na miarę XXI wieku pozwoli na rozwijanie zainteresowań i umiejętności związanych z poznawaniem środowiska naturalnego, jego badaniem i ochroną.

      Szkoła będzie również w tym roku prowadzić program edukacyjny oparty na wykorzystaniu zasobów pracowni.

      Cele szczegółowe programu:

      •        dostrzeganie i wartościowanie zmian zachodzących w środowisku,

      •  wdrożenie do aktywnej obserwacji przyrody, poznawanie różnorodnych ekosystemów i ich mieszkańców
      • uwrażliwienie na działania zmierzające do ochrony bioróżnorodności fauny i flory

      •     podejmowanie działań na rzecz poprawy stanu środowiska, propagowanie ich, zachęcanie innych do współpracy

      • ukształtowanie pozytywnej postawy w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

       

      W sumie dzięki dotacji w województwie śląskim powstanie w tym roku 58 takich Zielonych Pracowni. Łączna suma dofinansowania na ich budowę to ponad 1,7 mln zł.

     • Szyndzielnia – Klimczok 29.09.2020

     •  

      Klasy: 6a, 6b oraz 7a wybrały się we wtorek w Beskid Śląski. Naszym celem był zdobycie Szyndzielni i Klimczoka. Podróż rozpoczęliśmy od wjazdu kolejką na Szyndzielnię. Wjazd odbył się z przygodami. Po pierwsze wjechaliśmy we mgłę, a później kolejka zatrzymała się na kilka minut. Na szczęście wszyscy dotarliśmy na szczyt.

        Na Szyndzielni mgła ustąpiła i pojawiło się słońce, które towarzyszyło nam już do końca. Przejście czerwonym szlakiem na Klimczok było miłym spacerem. Natomiast zejście zielonym i niebieskim szlakiem nie należało do najłatwiejszych.

        W Szczyrku odwiedziliśmy Sanktuarium na Górce. A przy źródełku czekały na nas 2 salamandry.

     • Górska wycieczka 7b


     • Klasa 7b wraz z paniami: Gurbą i Porwit wybrała się na wycieczkę do Brennej. Naszym celem była
      Błatnia – szczyt leżący w Beskidzie Śląskim. Na lekcjach geografii poznaliśmy jak i kiedy powstały
      Karpaty. W terenie sprawdziliśmy czy faktycznie tak było.

     • Akcja Sprzątanie Świata – Dzień Ziemi

     •  

      Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The
      World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na
      całym świecie.
      W tym roku szczególną uwagę poświęciliśmy plastikowi. Jak pokazują badania, Polak na co
      dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki,
      słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej, ale już teraz możemy zastanowić się, czy
      możemy zredukować swoje zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych
      plastikowych przedmiotów, które nas otaczają.
      Znikoma też wydaje się wiedza ludzi na temat tego odpadu w ogóle, bo przecież nie chodzi o
      pozbycie się tego jakże cennego surowca, ale o jego prawidłowy recykling. W tym miejscu
      pojawia się temat prawidłowej segregacji plastiku.
      W wyniku naszej akcji zebraliśmy ok 100 kg tego odpadu (najwięcej na ul. Korfantego i
      Chudowskiej). Odpadów szklanych najwięcej zebrała klasa 4 na ul. Szkolnej. Choć właściwie
      najwięcej odpadów było wokół stadionu. Może warto umieścić tam kosze na odpady szklane.
      To oczywiście prośba do pana Sołtysa.