• Wigilie i Jasełka

     • 19 i 20 grudnia uczniowie wraz z wychowawcami oraz nauczycielami szkoły przygotowali wspólne Wigilie klasowe. Nie zabrakło tego dnia dobrych humorów. Każda klasa obchodziła wigilię na swój sposób. Młodsze klasy śpiewały kolędy, rysowały swoje marzenia na kartkach papieru. Starsze klasy czytały Opowieść Wigilijną. Wszyscy w skupieniu i odstawieniu kłopotów i smutków podzielili się opłatkiem, życząc sobie przy tym wzajemnie Wesołych Świąt !

     • Wieczór poetycko-bajkowy klasy 2a

     • 17.12 Klasa 2a spotkała się na wieczorku bajkowo-poetyckim. Uczniowie zaprezentowali wiersze słynnych bajkopisarzy; Jana Brzechwy, Aleksandra Fredro, Stanisława Lema, Ignacego Krasickiego, poznając przy tym ich największe dzieła.  Barwne kostiumy oraz piękna recytacja w przyjemnej atmosferze, spowodowała chęć ponownego zorganizowania wieczorku poetyckiego.

     • Lear Corporation -wycieczka klasy 2a

     • 13.12 Klasa 2a wybrała się na wycieczkę dotyczącą doradztwa zawodowego, do zakładu pracy Lear Corporation. Uczniowie zostali oprowadzeni po całej produkcji części samochodowych, foteli, zagłówków do różnego rodzaju samochodów. Największą atrakcją okazały się drukarki 3D. Ta była bardzo interesująca wycieczka.

     • XII Młodzieżowy Powiatowy Festiwal Nauki

     •  

      Juz ruszyły przygotowania do XII Młodzieżowego Powiatowego  Festiwalu Nauki.  Finał odbędzie się w MDK w Mikołowie dnia 13.03.2020 r.  Do festiwalu już zgłosiło się 12 szkół z terenu powiatu . Nad całością przygotowań do festiwalu czuwa Pani dyrektor Joanna Urantowka.  Konkursami ( plastycznym  i filmowym)  zajmują się Panie Natalia Rusin i Małgorzatą Matejko. Programem artystycznym opiekują się Panie Elżbieta Gabryś i Elżbieta Lewicka . Prezentację i stanowisko przygotowuje Pani Grażyna Bieniek – Grychtoł. Tematem festiwalu w tym roku będzie odkrywanie "TAJEMNIC UKRYTYCH W LICZBACH". Przed uczestnikami jeszcze wiele pracy. Będziemy informowali o wydarzeniach na bieżąco.

     • Wycieczka na trampoliny

     • 10 grudnia klasy 3,5a i 5b wybrały sie na Mikołajkowy wyjazd na trampoliny do House of Air.

      Przed wyjazdem, w ramach akcji na  święta "Podajemy łapę zwierzakom ze schroniska " - przekazaliśmy smakołyki dla schroniska PSITUl MNiE.

     • Grudniowe osiągnięcia naszych uczniów

     • Nasi uczniowie mieli przyjemność  w ostatnim czasie reprezentowania szkoły i udziału w kilku konkursach w naszym powiecie

      7.12 w Konkursie „Masz talent” uczniowie:

       Szymon Onderka z klasy VIII zajął I miejsce prezentując drewniane cudeńka, Zuzia Onderka  z klasy VIII – wyróżnienie i  Julka Kocur z klasy IV – wyróżnienie- obie zachwyciły jury pracami plastycznymi

      11. 12  Zuzia Onderka zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie na Konstrukcje z Piernika organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach 

      12.12 – pięcioro uczniów z klasy VII wspaniale reprezentowało szkołę Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Hotelarsko – Turystycznej z czego dwójka- Paweł Morys i Mateusz Nyga zajęli II miejsce zmagając się z pytaniami z geografii i przyrody całego świata oraz  hotelarstwa.

      Wszystkim laureatom z serca gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • ŚWIĘTO SZKOŁY I UROCZYSTE OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ

     • 06.12. 2019 r. odbyło się wielkie święto;  Dzień Patrona Szkoły, dzień św. Mikołaja oraz uroczyste otwarcie sali gimnastycznej, która przeszła metamorfozę. Sala gimnastyczna otrzymała nową podłogę, na odmalowanych ścianach zawisły kolorowe, ochronne materace a biały sufit optycznie powiększył obiekt. Powiew świeżości  dotarł również na zaplecze oraz do szatni.                

      Na tym wielkim wydarzeniu, swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta Mikołów Stanisław Piechula, Wiceburmistrz Miasta Mikołów Iwona Spychała-Długosz oraz Mateusz Handel, Przewodnicząca Rady Miasta, Katarzyna Syryjczyk-Słomska, Naczelnik Wydziału Oświaty, Jarosława Bizoń, Pani Dyrektor Przedszkola nr 5 , Barbara Czerner,  pan Józef Papkala w zastępstwie sołtysa, ksiądz proboszcz parafii św. Mikołaja Andrzej Czarnecki, emerytowani nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi.

      Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 mszą świętą, a po niej nastąpiła część artystyczna, w której przypomniano sylwetkę Józefa Janika- patrona szkoły. Uczniowie zaprosili wszystkich w sentymentalną podróż, wspominając historię szkoły i zabawnie opowiadając o jej teraźniejszości. Rodzice i goście podziwiali ich artystyczne talenty. Na zakończenie uroczystości zawitał Mikołaj, który obdarował wszystkich upominkami.

      Prezenty od Mikołaja pomogła  zorganizować Rada Rodziców.

     • Kiermasz świąteczny

     • W czwartek 28.11 w naszej szkole odbyły się rodzinne warsztaty świąteczne. Każda klasa, rodzice z dziećmi i nauczycielami ,wykonywali wspólnie piękne ozdoby świąteczne. Niezwykła atmosfera przyczyniła się do uśmiechu na twarzy wszystkich obecnych na warsztatach ! 

     • Wolontariat klasy VII

     • W czwartek 28.11 uczniowie kl. 7 wraz z siostrą Nikolą i panią pedagog Katarzyną Hadasik w ramach szkolnego wolontariatu pojechali do Domu Dziecka do Gliwic. Wspólna zabawa, spacer, gry a nade wszystko spędzony z dziećmi czas na długo pozostaną w naszej pamięci. Nie chciało się wyjeżdżać. Nasi uczniowie spisali się na medal! Warto pomagać, bo więcej szczęścia jest w dawaniu, niż w braniu, a dzisiejszy wyjazd był tego dowodem!

     • Wycieczka klasy 1, 2a i 2b

     • 26. 11 Uczniowie klasy 1, 2a i 2b, wybrali się a wycieczkę do Katowic! Tego dnia pierwszy raz podróżowaliśmy pociągiem! Kiedy dojechaliśmy na miejsce poszliśmy do Muzeum Śląskiego. W Muzeum Śląskim, a dokładniej w zabytkowym budynku stolarni, trafiliśmy do świata niezwykle poczytnych powieści autorstwa Alfreda Szklarskiego. „Na tropie Tomka”. Ogromne wrażenie sprawiła na nas to nowoczesna przestrzeń edukacyjna. Kolejno zwiedziliśmy Muzeum Śląskie. Na samym końcu wycieczki zatrzymaliśmy się na jarmarku świątecznym, gdzie każdy już poczuł magię świąt! To była długa, ale naprawdę ciekawa wycieczka !

     • Dzień Pluszowego Misia

     • 25. 11 szkołę ogarnęło misiowe szaleństwo. Z okazji Dnia Pluszowego Misia, uczniowie klas I-III przyszli na lekcje ze swoimi przytulaśnymi ulubieńcami. Tego dnia tematyka lekcji w każdej z klas skupiala się głównie na misiu! Uczniowie wykonowali prace plstyczne, karty pracy z kodowania, a także robili sobie zdjęcia  w naszej misiowej fotobudce

     • Lekcja o smogu

     • W klasie 7 na lekcji chemii uczniowie omawiają zagadnienie "zanieczyszczenia powietrza". Bardzo groźnym zjawiskiem jest smog, któremu poświęciliśmy więcej uwagi ze względu na kampanię anty-smogową w województwie śląskim. Uczniowie przygotowywali plakaty o tematyce: ograniczenie emisji spalin samochodowych, ograniczenie emisji szkodliwych substancji pochodzących z domowych gospodarstw, ograniczenie emisji szkodliwych substancji pochodzących z elektrowni oraz zwiększenie powierzchni terenów zielonych.

      Szczególnym gościem na lekcji była Pani Iwona Spychała -Długosz - Wiceburmistrz Miasta Mikołowa oraz nasza Pani Dyrektor Joanna Urantówka.

     • Szlachetna Paczka

     • Drodzy i Kochani  Darczyńcy!

      Nasza Szkoła już po raz koleny w okresie przedświątecznym organizuje akcję pomocy dla najbardziej potrzebujących osób z okolicy.

      Zwracamy się z do Was z  PRZEOGROMNĄ i WIELKĄ prośbą o wsparcie naszej akcji- „Szlacheta Paczka Plus” i prosimy Was po raz kolejny o dar serca.....To dzięki Wam zawsze wszystko się udaje a my potrafimy dotrzeć z darami do potrzebujących na czas.....

      Podczas akcji będziemy zbierali podstawowe dary potrzebne do tego by godnie żyć i móc przeżyć piękne Święta.:m.in:

      • mąka, cuker, ryż, makaron,.....żywność długotermninowa...
      • kawa, herbata, mleko,.....
      • miód, dżemy,- konserwy, puszki.....
      • środki czystości- mydło, proszek, płyn do naczyń., papier toaletowy.....
      • słodycze
      • koce, pościel.....
      • wszystko to, co może sprawić, że ktoś będzie mógł mieć CUDOWNE Święta....

       

      Z serca dziękujemy za każdy podarunek.... Wierzymy, że dobro wraca.....wszystko jest możliwe dzięki Waszemu Wielkiemu Sercu...Nigdy nie zawodzicie...Już dziś kłaniamy się nisko i  mówimy Wielkie DZIĘKUJĘ

       

      Czekamy na Was w szkole do 14 grudnia- dary można przynosić codziennie do pokoiku pedagoga....

     • Bezpieczeństwo w Internecie

     • Zapraszamy i zachęcamy rodziców do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa w Internecie

       

      Fundacja Orange działa na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży. Uczymy młodych, jak używać nowych technologii mądrze i kreatywnie, aby mogli w pełni rozwijać swój potencjał w tak szybko zmieniającym się świecie. 

      Nowe technologie i Internet stały się nieodłączną częścią współczesnego świata, a ich rozwój wyraźnie oddziałuje na społeczeństwo.

      Dostęp do nich to pierwszy ważny krok w procesie cyfryzacji, ale ważne są także bezpieczeństwo w sieci, edukacja, udział w kulturze, rozwój lokalny i wzmacnianie kompetencji niezbędnych do budowy społeczeństwa XXI wieku.

       

      https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/materialy-edukacyjne-dla-rodzicow

     • Jesienny wieczorek poetycki w klasie 2b

     • Jesienny Wieczorek Poetycki w 2b W poniedziałkowy wieczór odbył się pierwszy Wieczorek Poetycki w klasie 2b. Uczniowie wcielili się w małych poetów i recytowali wiersze przed klasowa publicznością. Następnie, kosztowali znanych i mniej znanych (jak kaki albo kumkwat) owoców, aby na koniec zrobić z nich pyszną sałatkę owocową!

     • Lekcja historii w klasach I-III

     • 9 listopada w klasach I-III gościł pan Krystian Baca, który jest podporucznikiem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach. W ciekawy sposób opowiadał o wojsku, codziennym życiu żołnierzy, a także o historycznych faktach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Poprowadził również krótki apel z uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Dzieci z zachwytem przymierzały przyniesione przez gościa nakrycia głowy oraz broń. Panu Krystianowi, bardzo dziękujemy za zaangażowanie w życie naszej szkoły i zaciekawienie naszych uczniów, zawodem, który wykonuje.

     • Dzień Postaci z Bajek

     • We wtore 5 listopada, korytarze naszej szkoły zamieniły się w magiczne miejsce pełne kolorowych postaci z bajek. Uczniowie klas 1-3 przenieśli się w krainę Bajkogrodu, gdzie wykonywali trudne zadania i zbierali pieczątki do swoich paszportów, za ich wykonanie. Nawet kadra naszej szkoły, była dziś jakaś inna..Lubimy takie zaczarowane dni